Kaplica w Pierzchnie

Odpust św. Stanisława bpa i m. 8 maja

Dni Krzyżowe od 15 do 17 maja

Historia

Kaplica w Pierzchnie, będąca filią parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, jest kontynuatorką kilkusetletniej tradycji dawnego kościoła i parafii w Pierzchnie. Źródła historyczne wskazują, że na przełomie XIII i XIV wieku w obecnym miejscu kaplicy był kościół, który założył i uposażył ród Grzymalitów.
W roku 1807 kościół uległ całkowitemu spaleniu. Pozostał tam jedynie cmentarz, na którym nie odbywały się już pochówki. Od pierwszych lat po II wojnie światowej, społeczeństwo Pierzchna i okolic zaczęło czynić starania żeby spełniły się oczekiwania i urzeczywistniła nadzieja wyrażona w kronice parafialnej:„aby znów na tym miejscu powstała kiedyś świątynia dla tutejszych parafian.”  Wspierając te wysiłki Kuria Metropolitalna w Poznaniu w roku 1958 wystąpiła z prośbą – wnioskiem do władz państwowych o wydanie zgody na rozpoczęcie budowy kaplicy. W roku 1977 Kuria powiadomiła parafię i wiernych o umieszczeniu w planie budownictwa sakralnego Archidiecezji Poznańskiej potrzeby kaplic w Dachowej i Pierzchnie. Niestety podejmowane starania w sprawie budowy spotykały się z brakiem życzliwości ówczesnych władz. Niezrażeni trudnościami mieszkańcy Pierzchna i sąsiednich wiosek, zachęcani i wspierani przez ks. Michała Mietlińskiego, wtedy wikariusza parafii kórnickiej, nie ustawali w wysiłkach na rzecz budowy miejscowej świątyni. Te wspólne działania społeczności lokalnej, parafian, ks. proboszcza parafii kórnickiej Ignacego Neumanna oraz jego następcy ks. proboszcza Tadeusza Jabłońskiego sprawiły, że na początku lat 80 – tych ubiegłego wieku zaistniały na tyle sprzyjające okoliczności, że można było zlecić opracowanie projektu i rozpocząć prace budowlane. Pierwszą Mszą świętą w kaplicy była suma odpustowa odprawiona 13 maja 1990 roku przez ks. Jana Reszelewskiego ze Śniecisk.

Dnia 15 sierpnia 1994 roku Arcybiskup Metropolita udzielił zezwolenia na przechowywanie w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Atmosferę tego miejsca modlitwy tworzą od lat parafianie wraz z kolejnymi duszpasterzami zatroskanymi o piękno wnętrza kaplicy i sprawowanych Mszy świętych oraz nabożeństw w: niedzielę, uroczystości, Dni Krzyżowe, I piątki i I soboty miesiąca.

Wnętrze kaplicy stanowi:

• ołtarz główny z obrazem św. Stanisława biskupa i męczennika
  • obraz Jezusa Miłosiernego
  • haftowany wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej
  • haftowany wizerunek Matki Bożej Różańcowej Kórnickiej
  • figura św. Stanisława
  • kościelne organy elektroniczne z prospektem organowym