Duszpasterz
ks. proboszcz Grzegorz Zbączyniak
Spotkania
co kwartał spotkanie rejonowe
w parafii ustalane z duszpasterzem
W życiu każdego człowieka pojawia się moment, kiedy zastanawia się nad swym powołaniem: życiem konsekrowanym lub założeniem rodziny. Obydwie drogi to sakramenty, czyli każda z nich jest realizowany wraz z Bogiem. Każya z nich jest zapoczątkowany przyrzeczeniem Panu Bogu dotrzymania wierności w swym wyborze na całe życie.
Żyjąc w małżeństwie spełniamy wolę Pana Boga. Gdy jednak stawiana jest przed nami kolejna propozycja dotycząca posługi w życiu Kościoła, którego założycielem był Jezus Chrystus wspólnie jako małżeństwo podejmujemy decyzję. Wśród takich propozycji pojawić się może również ta dotycząca posługi szafarza nadzwyczajnego Komunii świętej.
Wykonywać ją może każdy dorosły mężczyzna zgodnie z wytycznymi Kościoła dla tej posługi. Posługa w rzeczywistości jest realizowana przez całą rodzinę (mężowie i ojcowie nie spędzają niedzieli tylko z rodziną, nie idą na kościół ze swymi żonami i dziećmi, często za to chodzą na różne godziny na niedzielną mszę świętą), stąd też każdorazowo przed promocją na szafarza nadzwyczajnego Komunii świętej mąż (jeśli mężczyzna jest żonaty) musi uzyskać zgodę żony, aby nim pozostać. Wynika to z zachowania sakramentu małżeństwa, tj. aby ono jako wola Boża w pierwszej kolejności było zachowane. Zatem tak jak chory przyjmuje szafarza wraz z rodziną, tak rodzina zgadza się by oddać swego członka na posługę szafarską.
Posługa szafarza nadzwyczajnego Komunii świętej wynika z przepisów prawnych Kościoła katolickiego powstałych, jako m.in. wynik Soboru Watykańskiego II i są nimi: Motu proprio Ministeria quaedam z 15.08.1972 oraz Instrukcja Immense caritatis z 29.01.1973 r. Z tym postanowieniem Kościoła można się w duchu nie zgadzać, lecz nie da się zmienić faktu, że jest to stanowisko Kościoła podobnie jak np. przyjmowanie Komunii św. na rękę czy przyjmowanie komunii stojąc.
W naszej parafii obecnie posługuje 5 szafarzy: Grzegorz Janowski, Paweł Wiktorek, Leonard Górka, Łukasz Bieniasz, Piotr Krystkowiak.
Zakres posługi szafarzy w każdej parafii może być inny i decyduje o tym również ksiądz proboszcz, a poszczególne czynności możliwe do wykonywania są dokładnie opisane w prawie kościelnym. Szczegółowość z jaką opisano czynności to np. brak możliwości chowania przez szafarza Pana Jezusa do tabernakulum czy zabierania Go stamtąd w czasie Mszy świętej.
W Archidiecezji Poznańskiej już od kilku lat liczba szafarzy nadzwyczajnych przewyższa liczbę prezbiterów (księży, ojców zakonnych), co tylko pokazuje, że w naszej parafii jeszcze mamy trochę do nadrobienia. Formacja ma wymiar ciągły tj. co kwartał odbywają się tzw. rejonówki, gdzie omawiane są m.in. tematy związane z posługą.
Ponadto co roku odbywa się odnowienie gotowości dalszej posługi (szafarzem jest się na rok z możliwością przedłużenia), które składane jest na ręce Pasterza diecezji, czyli w naszym przypadku na ręce ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Przed odnowieniem posługi organizowane są spotkania w ramach Dnia Skupienia, na których m.in. odbywały się już wykłady ks. Tadeusza Dajczera.
Wielu z szafarzy uczestniczy aktywnie w różnych grupach, duszpasterstwach czy stowarzyszeniach katolickich np. szafarze kórniccy należą do Koła Żywego Różańca i Koła Misyjnego. Mimo to, każdego roku są organizowane dwa lub trzy turnusy rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Zaborówcu. Od 2007 roku organizowane są także rekolekcje dla żon szafarzy. Duża frekwencja wskazuje na potrzebę objęcia troską duszpasterską także żon, które uczestniczą w posłudze swoich mężów szafarzy. Dodatkowo odbywają się sympozja ogólnopolskie dotyczące posługi szafarzy, które zgłębiają tę tematykę.
Oby w naszej parafii szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej było znacznie więcej, aby przez to osoby chore i starsze, które nie mogą uczestniczyć w każdą niedzielę w Eucharystii, mogły przyjmować Pana Jezusa częściej niż raz w miesiącu.
Więcej na temat szafarzy nadzwyczajnych Najświętszego Sakramentu można poczytać na stronach internetowych szafarzy naszej diecezji znajdującej się pod adresem: www.szafarze.archpoznan.pl