Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu

Duszpasterz

ks. Paweł Matuszewski

raz w miesiącu w środę

Czym jest Ruch Szensztacki?

Ruch Szensztacki to duchowa wspólnota Kościoła katolickiego, której celem jest wspomaganie kształtowania swojego życia wg chrześcijańskich wartości. Założycielem i ojcem duchownym tego Ruchu był o. Józef Kentenich. Uważał on, że trzeba wydobyć wartość człowieka na światło dziennie i pokazywać ją innym ludziom. Według niego współdziałanie Boga i człowieka sprzyja rozwojowi osobowości. Bóg jest w człowieku, w jego środowisku pracy, w jego życiu. Poprzez to wędrowanie wspólną drogą Boga i człowieka, współdziałanie nieba z ziemią o. Kentenich miał przekonanie, że Matka Boże chce zawrzeć z ludźmi Przymierze Miłości.

Jedną z inicjatyw Ruchu jest pielgrzymowanie obrazu Matki Bożej Szensztackiej (czczonej także jako Matka Trzykroć Przedziwna i Zwycięska Królowa) po domach. Maryja przychodzi do rodzin jako ta, która niesie Chrystusa. Matka Boża nawiedza rodziny, aby uczynić z domów sanktuaria życia – kościoły domowe. Ma być ona w nich wychowawczynią i tą, która ewangelizuje świat.

Jan Paweł II mówił o dziele szensztackim tak: Matka bowiem nie tylko czeka na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści – a nawet tam, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem.

Obraz co najmniej 1 raz w miesiącu powinien być u każdego członka kręgu lub rodziny. Wraz z wizerunkiem nawiedzającym rodziny, otrzymuje się też modlitewnik i materiały do osobistego rozważenia.

By włączyć się do tego dzieła w naszej rodzinie parafialnej warto zapytać o szczegóły ks. wikariusza.

Osoba odpowiedzialna: Elżbieta Kaźmierska 792 020 082