Duszpasterz
ks. proboszcz Grzegorz Zbączyniak
ks. Paweł Matuszewski
Spotkania
raz w miesiącu w domach rodzin
Ruch Światło–Życie (zwany też Oazą), założony przez sługę Bożego, Franciszka Blachnickiego, składa się z kilku gałęzi.
Jedną z nich jest Domowy Kościół skupiający małżonków, którzy chcą wspólnie wzrastać w wierze, czerpać łaski z mocy sakramentu małżeństwa, żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Domowy Kościół łączy elementy Ruchu Światło-Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez podjęcie elementów formacyjnych zobowiązań.
Są to:
- codzienna modlitwa osobista
- regularna lektura Pisma Świętego
- codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem
- codzienna modlitwa rodziny
- comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą)
- uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4-7 małżeństw)
- uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.
Zobowiązania nie są celem samym w sobie, ale sposobem, aby przybliżać się do Pana Boga i uczyć się kochać innych ludzi. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków oraz poprzez wzajemną pomoc w kręgu małżeństw.
Rodzina jest podstawowym miejscem formacji a krąg podstawowym elementem w jego strukturze organizacyjnej. Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza, który uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach.
Trzy kręgi rodzin z naszej parafii spotykają się również na mszy świętej w drugie piątki miesiąca. Spotkanie miesięczne kręgu rodzin składa się z następujących części stałych:
- dzielenia się życiem
- modlitwy
- formacji
Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do: życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia, życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem, życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów. Małżonkowie zaś mają większą szansę na budowanie miłości zdrowej, wolnej od głębokich zranień, wspierającej współmałżonka w jego dojrzewaniu na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej. Taka praca owocuje wzmocnieniem więzi i przydaje się, gdy małżeństwo przechodzi jakiś kryzys.
Nie jesteśmy idealni, pracujemy nad sobą, by drugiemu było z nami lepiej. Wiele udaje się dzięki współpracy z Bogiem, który jest miłością. Zapraszamy do założenia w naszej parafii kolejnego kręgu.
Dni spotkań:
- raz w miesiącu w domach rodzin, ustalane indywidualnie w kręgach
- w drugi piątek miesiąca Eucharystia o godz. 18:00
Duszpasterze prowadzący:
- Pierwszy Krąg ks. proboszcz Grzegorz Zbączyniak
- Drugi Krąg ks. wikariusz Paweł Matuszewski
Osoby odpowiedzialne (tzw. para łącznikowa): Iwona i Grzegorz Cyrowie 533 148 866