PARAFIA SŁUCHAJĄCA,
CZYLI ZAPRASZAMY CIEBIE NA SYNOD.
Chcemy z Tobą usiąść i porozmawiać o Kościele!

Papież Franciszek w sposób uroczysty otworzył Synod dla Kościoła Powszechnego 9 i 10 października 2021 roku w Rzymie. Na rozpoczęcie tej synodalnej drogi usłyszeliśmy prośbę Biskupa Rzymu: „Niech ten Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego! On jest tym, który prowadzi nas tam, gdzie Bóg chce abyśmy poszli, a nie tam, gdzie zaprowadziłyby nas nasze osobiste idee i upodobania”.

Po tych słowach warto postawić sobie pytanie: czym jest Synod i do czego My ludzie z Parafii Wszystkich Świętych w Kórniku zostajemy zaproszeni? To pytanie wymaga jasnej odpowiedzi, mianowicie: Kościół chce podjąć refleksję nad samym sobą, nad stylem jego funkcjonowania i budowania relacji. Proste prawda? I właśnie dlatego Wszyscy, dosłownie Wszyscy, wypowiadając się mają jednocześnie wspólnie szukać odpowiedzi na dwa fundamentalne pytania: Jak dzisiaj "idziemy razem" w naszym Kościele parafialnym, diecezjalnym, ogólnopolskim? Do jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, aby bardziej "iść razem"? Pytania super, lecz „jak my w Kościele słuchamy”? Czy pozwalamy ludziom wyrażać siebie, kroczyć w wierze, nawet jeśli mają trudne drogi życiowe, bez odrzucenia czy osądzania?" A w dalszej części nasz Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki zauważa, że: "Jest to ćwiczenie powolne, być może męczące, żeby nauczyć się słuchać siebie nawzajem - biskupi, księża, zakonnicy i świeccy – unikając sztucznych i powierzchownych odpowiedzi".

Jako Parafia Wszystkich czujemy się zaproszeni do przejścia się ścieżkami naszej codzienności, które w poszukiwaniach doprowadzą nas do wejścia na drogę synodalnego dialogu. A jak już się zdecydujemy wejść to zauważymy różnorodność osób, które idą obok nas. Potrzebny jest czas, aby wysłuchać i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jak również doświadczeniem. To nie będzie podanie gotowych rozwiązać, czy tylko pouczenia lub narzekania to ma być czas dialogu ze wszystkimi ludźmi, którzy przyjmą zaproszenie do udziału. Ta wielość spostrzeżeń może być trudna w przyjęciu lub odbiorze, a z drugiej strony taka różnorodność pozwoli otworzyć się zamkniętym na Kościół, w którym działa Duch Święty, który tchnie kędy chce. Na szczęście przyjęta formuła nie będzie lawirowaniem czy dryfowaniem po niebezpiecznych falach współczesnego świata lecz zaproponowana tematyka, a za nią postawione pytania wymagają osobistego zaangażowania i to jest dobre.

Skoro te słowa czytasz to również i Ty Drogi Czytelniku możesz udać się wspólnie z nami  synodalną drogą poprzez:

• osobistą i wspólną modlitwę
  • biorąc udział w spotkaniach synodalnych w naszej parafii
  • wypełniając indywidualnie ankietę synodalną
  • pomagając w promocji Synodu i organizacji wydarzenia.

Całe to wydarzenie w wydaniu parafialnym potrwa do Zmartwychwstania Pańskiego AD 2022.

w imieniu parafii słuchającej zapraszają
Monika, koordynator parafialny
i duszpasterze: ks. Tomasz i ks. Grzegorz