Kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku został wzniesiony w 1437 roku staraniem Mikołaja Górki, a dokument erygujący powstanie parafii podpisał biskup Stanisław Ciołek. Obecny wygląd kościoła jest efektem odbudowy, która miała miejsce w latach 1836-1837 według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego. Wnętrze neogotyckiej świątyni oświetlają duże ostrołukowe okna ozdobione witrażami z pracowni św. Wojciecha w Poznaniu. Wschodnią ścianę wypełnia barokowy ołtarz główny zwieńczony figurą św. Michała Archanioła, a w centralnej części ołtarza obraz Wszystkich Świętych pędzla Chołubskiego.

W historię naszej świątyni wpisują się rody Górków, Czarnkowskich oraz zasłużonych dla historii i kultury Polski właścicieli Kórnika z rodu Działyńskich i Zamoyskich. Należy to podkreślić, iż nasza świątynia położona w centrum miasta, jest architektoniczną perłą na kórnickim szlaku turystycznym. Kościół parafialny wraz z nekropolią właścicieli oraz zespół zamkowo-parkowy od 15 czerwca 2011 roku został uznany za Pomnik Historii.

W naszym kościele znajdują się dwie kaplice. Od strony północnej Kaplica Serca Pana Jezusa z mauzoleum Zamoyskich będąca miejscem całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. W tej kaplicy znajduje się tablica upamiętniająca ostatnich właścicieli Kórnika – Służebnicę Bożą Generałową Jadwigę oraz Marię i Władysława Zamoyskich. Od strony południowej mieści się barokowa Kaplica Matki Bożej Różańcowej z zakrystią i mauzoleum Działyńskich. Wnętrze kaplicy stanowi ołtarz z obrazem Matki Boskiej Kórnickiej z Dzieciątkiem Jezus, przed którym w każdą środę odbywa się Nowenna w łączności z Mszą świętą o godz. 18:00. Ponadto w pierwszym tygodniu października odbywa się odpust dziecka Bożego ku czci Królowej Różańca Świętego, a w listopadzie pielgrzymują Sołtysi Powiatu Poznańskiego, którzy obrali Matkę Bożą Kórnicką za swoją Patronkę.

Zapraszam Wszystkich do Parafii Wszystkich Świętych w Kórniku.

Z darem modlitwy
ks. Grzegorz Zbączyniak, proboszcz