ZASADY KOLĘDOWANIA

Na kolędę przychodzimy najpóźniej 20 minut przed rozpoczęciem kolędy. Ministrant, który idzie na kolędę z ks. Proboszczem przychodzi na probostwo, a jeśli z ks. Łukaszem przychodzi do Domu Parafialnego – ul. Wojska Polskiego 45.

Pierwszeństwo w uczęszczaniu na kolędę ma "Najlepsza Dziesiątka" ministrantów jako podziękowanie za dotychczasową gorliwą służbę od września do grudnia. Są to: F. Kaczmarek, S. Kozakiewicz, J.Cepka, W. Zmuda, A. Woźniczak, I. Oses, C. Dec, N. Nowak, Bracia Śmiechowscy.

¨Wchodząc do mieszkania pozdrawiamy domowników słowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

¨W każdym domu śpiewamy dobrze znane nam dwie zwrotki kolędy: Pójdźmy wszyscy do stajenki lub Wśród nocnej ciszy albo Dzisiaj w Betlejem.

¨Ministranci nie są tylko ozdobą kolędy, ale wskazują drogę. Są zobowiązani zrobić wszystko, aby ksiądz wiedział, gdzie ma iść do kolejnego mieszkania (domu). W razie potrzeby przynajmniej jeden z ministrantów czeka na księdza przed mieszkaniem (domem).

¨Jeżeli ksiądz po wejściu pozdrawia mieszkańców słowami: ,,Pokój temu domowi” wówczas ministranci odpowiadają: ,,I wszystkim jego mieszkańcom”.

¨W mieszkaniach nie rozmawiamy o zebranych pieniądzach i ich nie przeliczamy. Nie rozmawiamy na temat sąsiadów i tego co widzieliśmy w innych domach. Zachowujemy się kulturalnie, jak przystało na ministrantów.

¨Wychodząc mówimy: Zostańcie z Bogiem!

¨ Ministranci oddają do kasy ministranckiej 2 zł od mieszkania (domu) niezależnie od tego czy otrzymali ofiarę czy też nie. Podobnie jeżeli idzie tylko jeden. Pieniądze oddajemy księdzu po skończeniu kolędy.

¨Jeżeli w dniu kolędy przypada obowiązkowa służba wieczorna to przychodzimy na Mszę ranną (7:00) lub dzień wcześniej na Mszę wieczorną o godz. 18:00.

¨Wszelkie zmiany i zastępstwa dokonujemy we własnym zakresie. W ostateczności powiadamiamy Łukasza Błaszyka

¨Plan kolędy z rozpiską znajduje się w zakrystii na tablicy, a także na stronie internetowej parafii www.parafiawszystkich.pl w zakładce aktualności dla ministrantów

¨W trosce o Wasze zdrowie oraz o lepsze i bardziej wiarygodne rozpoznanie, że jesteście ministrantami zalecamy, by komże lub albę zakładać na kurtkę,