Drukuj

Ekstremalna Droga Krzyżowa baner min

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa plakat min

IDEA EDK....

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie.

Prawdziwe Spotkanie z Nim pośrodku Zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku, w Krakowie. Jej idea narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, której twórcą jest ks. Jacek Stryczek. Jest to nowa forma duchowości, w której spotkanie z Bogiem dokonuje się w zmaganiu, wewnętrznej walce i przełamywaniu własnych słabości; jest to doświadczenie chociaż, ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi.

Trasę EDK pokonuje się nocą, samotnie lub w grupach liczących poniżej 10 osób, a w czasie jej trwania obowiązuje zupełne milczenie. Każdy z uczestników idzie własnym tempem, zatrzymując się przy wyznaczonych, czternastu stacjach.

TRASA NA WZÓR EDK

Nasza parafia wraz z parafią pw. Wszystkich Świętych z Kórnika, postanowiła w tym roku, po raz pierwszy dołączyć do EDK, na razie nieśmiało bo jest to trasa na wzór EDK czyli mniej kilometrów i trasa powiedzmy mini ekstremalna. ( patrz mapka i opis )

Ekstremalna Droga Krzyżowa mapa min

 

Rozpoczynamy 07.04.2017 r. (w piątek), Mszą Św. o godz. 22.00 w Kościele pw. Św. Augustyna w Czapurach. Po jej zakończeniu uczestniczy wyruszą na trasę, która będzie wiodła przez Głuszynę, Daszewice, Rogalin, Mieczewo, aż do Kórnika. (szczegółową trasę, wraz ze śladami i opisem, będzie można znaleźć niebawem na www.edk.org.pl po zatwierdzeniu przez sztab EDK). Przed wyjściem każdy uczestnik otrzyma tekst rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz opis całej trasy wraz z mapą, które będą do odebrania od godz. 20.30 (w dniu wyjścia na trasę).

Idąc na EDK każdy odpowiada za siebie i swoje bezpieczeństwo oraz jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich zasad, aby sobie i innym stworzyć atmosferę wycieszenia i głębokiego doświadczenia Boga w cierpieniu i słabości.

 

PATRON - PATRONI

Patronem, a w zasadzie patronami naszej Nocnej Drogi Krzyżowej są Święci J zaczynamy ze Świętym Augustynem nawróconym modlitwą i łzami swej matki z resztą też Świętej - Moniki, a kończymy ze Wszystkimi Świętymi

Mamy nadzieję, że w czasie wędrówki wszyscy Święci będą się nami opiekować i z radością powitają nas w Kórniku :)

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA TRASIE NOCNEJ DROGI KRZYŻOWEJ:

1. trasy EDK można pokonywać samotnie bądź w luźnych grupach liczących poniżej 10 osób (względy bezpieczeństwa),

2. przejście EDK ma charakter nocnego marszu. Pomimo, że uczestnicy organizują się w

grupy liczące poniżej 10 osób, każdy powinien być przygotowany na indywidualne przeżycie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej,

3. w trakcie EDK obowiązuje zasada milczenia; obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji,

4. rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę,

5. w trakcie EDK rozważamy oficjalne rozważania drogi krzyżowej wcześniej przygotowane,

6. w trakcie EDK nie odprawiamy innych nabożeństw (śpiewów, wspólnych modlitw, itd.), ani nie urządzamy tzw. "pikników",

7. Nie planuj nadmiernie długich postojów.

Prosimy o zwracanie uwagi osobom zachowującym się nieodpowiednio.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE NA TRASIE NOCNEJ DROGI KRZYŻOWEJ:

1. każdy uczestnik EDK sam odpowiada za siebie i swoje bezpieczeństwo,

2. każdy uczestnik powinien zatroszczyć się o zaopatrzenie oraz pomoc na wypadek problemów podczas przejścia EDK,

3. każdy uczestnik musi posiadać elementy odblaskowe,

4. należy stosować się do odpowiednich przepisów podczas poruszania się drogami publicznymi,

Przed wyruszeniem polecamy zadbać o swoją kondycję fizyczną oraz zapoznać się z ideą EDK na www.edk.org.pl, aby jak najpełniej doświadczyć spotkania z Bogiem.

ZAPISY

Osoby, które pragną uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na wzór EDK mogą zapisać się

  1. W parafii pw. Wszystkich Świetych w zakrystii po każdej Mszy świetej oraz mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  2. Poprzez formularz na stronie

http://www.edk.org.pl/trasa-edk/czapury-kosciol-pw.-sw.-augustyna-kornik-kosciol-pw.--wszystkich-swietych-782.html

 3. W parafii św. Augustyna bezpośrednio w kancelarii ul. Poznańska 74 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapisy trwają do 07.04.2017 Wszelkie informacje można również znaleźć na parafialnej stronie internetowej. Formularz do pobrania tutaj [Formularz EDK Czapury 2017Zgoda Rodziców, Opiekunów do pobrania tutaj [ZGODA RODZICA EDK]

Osoby zapisujące się są zobowiązane do wpłacanie 20 zł, które stanowią koszty organizacyjne,

wydruk rozważań i opisów trasy, odblaski i niespodziankę.

Osoby niepełnoletnie zgłaszające się na Drogę Krzyżową na wzór EDK muszą, przed wyjściem na trasę, złożyć pisemne oświadczenie rodziców lub prawnych opiekunów, w którym wyrażają zgodę na udział dziecka w Nocnej Drodze Krzyżowej.

RADY PRAKTYCZNE

KONIECZNIE:

1. przygotuj sobie własny (przez Ciebie zrobiony), drewniany, niewielkich wymiarów krzyż (np. brzozowy); pamiętaj, że dajesz świadectwo dla osób, które zobaczą Cię w nocy na trasie Drogi Krzyżowej.

2. przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą lub (i) kawą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony); najlepiej wszystko do jednego plecaka.

3. weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do temperatury, która będzie tej nocy oraz niesprzyjających warunków pogodowych.

4. pamiętaj o odblaskach, najlepiej kamizelka odblaskowa ( postaramy sie zapewnić uczestnikom w ramach pakietu) ich brak jest niezgodny z przepisami ruchu drogowego i zagraża bezpieczeństwu Twojemu oraz innych użytkowników drogi; każdy powinien mieć inne elementy odzieży odblaskowej. Za brak odblasków można być ukaranym mandatem karnym przez policję.

5. pamiętaj o stosowaniu się do odpowiednich przepisów podczas poruszania się drogami publicznymi

6. miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową) oraz zapas baterii, leki, których potrzebujesz oraz podstawowe opatrunki.

7. sprawdź lokalną prognozę pogody.

8. poinformuj bliskich o planowanym wyjściu.

9. zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi (aby ktoś z bliskich lub znajomych mógł zabrać Cię z trasy i pozostaw mu plan i opis trasy - w miarę możliwości postaramy się zabezpieczyć niespodziewany powrót z trasy). Pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia.

10. zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.

11. zapoznaj się z opisem wybranej trasy (opis trasy będzie także dostępny w pakiecie z materiałami).

WARTO:

1. przygotować sobie kijki do wędrówek pieszych (np. trekingowe lub nordic walking).

2. zabrać ze sobą GPS, pliki ze śladami tras można ściągnąć ze strony www.edk.org.pl

3. zabrać mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK (mapka z samą trasą będzie w pakiecie z materiałami).

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

PODEJMIESZ WYZWANIE?

Wszystkie pliki do pobrania: